Hallottál valaha az ius soli-ról? “the law of the soil”
Nem? Akkor olvassd tovább a következő cikkemet, mert nagyon fontos lehet számodra és jövőbeli gyermekednek! A születés, hovatartozás gondolata már régóta izgatja a fantáziámat. Sokat foglalkozom ezzel a témával és csak mostanra jutottam odaáig, hogy erről írjak is egy kicsit.
Egyébként lesz ezzel kapsolatosan egy interjú is, de arról majd később.
Mit jelent az "ius soli"?
Az “Ius soli” kifejezés lényegében lefordítva a “Föld/talaj törvénye” és azt az elvet írja le, amely szerint az állam minden gyermeknek megadhatja az állampolgárságot, ha ott azon a földön, országban születik.
Az ius soli mellett még van “ius sanguinis”, amely a leszármazás elve, és a szülők “vérvonalát” jelzi. Tehát ha a szülők svájciak, akkor a gyermek is automatikusan azzá válik.
Ha egy gyermek svájci földön születik, de a szülők nem svájci állampolgárok, a gyermek nem válik automatikusan svájcivá. De sok országban születés után kapják meg az állampolgárságot. Így “ius soli” – a talaj törvénye.
Miért fontos ez?
Talán csodálkozol, hogy ezt a témát vetem fel és miért fontos erről tudni egyáltalán!
Miért kellene a gyermekednek egy másik országban születnie, hogy újabb állampolgárságot szerezzen? Miért van az egész erőfeszítés, ha másképpen élsz egy másik országban bárhol a világon? Nem elég az otthoni szokásos állampolgárság?
Sok kérdés vetődik fel ezzel kapcsolatban és remélem neked is lesznek még kérdéseid. 😉
De vannak olyan emberek, akik kétségbeesetten keresik a második állampolgárságot, hogy megvédjék jogaikat vagy megszabaduljanak a felesleges adótörvényektől meg persze sok egyéb mástól is.
Az Egyesült Államokban például az adókötelezettség az állampolgársághoz kapcsolódik. Az egyetlen igazán biztonságos módja annak, hogy megszabaduljunk az életet terhelő adóztatástól az, hogy feladjuk az állampolgárságot, és létesítünk egy újat.
Ezek a fontos pontok több nemzetiségűek számára szólnak:
-> A saját hazád valóban biztonságos a jövőben? Bármikor létrejöhet egy polgárháború vagy gazdasági válság?
-> Növeli-e a gyermek utazási szabadságát?
-> Kaphat még több előnyt és megkönnyítheted a második állampolgárság megszerzését?
Ezek a kérdések a második állampolgárság és szülési turizmusra vonatkoznak. Ezért megkérdezlek:
Gondoltál már valaha arra, hogy szerezz egy második útlevelet magadnak és családodnak?
Ha igen, akkor tudnod kell, milyen nehéz egy ilyen vállalkozás. Ha rendelkezel a szükséges készpénzzel, akkor viszonylag könnyű megszerezni egy második állampolgárságot, és így egy második útlevelet.
Például 10 millió eurót fektetsz be egy új osztrák társaságba, akkor hamar megkaphatod az új osztrák útleveledet 🙂 Az ilyen ajánlatok messze nem minden ember számára ideálisak. Mindazonáltal a “születési turizmus” nem könnyű.
Végül is, nem minden ország kínál “ius soli” – de sok ázsiai és európai állam rendelkezik a származás alapelvével.
Írország, Franciaország, Új-Zéland, Ausztrália, Málta és India nagymértékben megváltoztatta és megszigorította az utóbbi években a származási jogokat, így már nem olyan egyszerű ezekben az országokban gyermeket világrahozni, hogy ezután megkaphassa az állampolgárságot.
Ezért mindig legyél naprakész, mielőtt bármit is lépsz.
Továbbá nem szeretnéd Te sem, hogy gyermeked akármilyen állampolgárságot szerezzen. Végtére is, növelni szeretnénk gyermekünk szabadságát, és nem tovább korlátozni, ugye?
Így az olyan nemzetiségek, mint például az Egyesült Államok (az USA-nak a ius soli elvével) lényegében elvesszük gyermekünktől a döntés hozatalt mivel ez a gyermek egész életen át tartó adóztatásához vezet. Olyan sok dolgot kell figyelembe venni a szülés előtt mielőtt egy másik országban mennénk.
Melyik ez a 30 ország?
Most nézzük meg melyik ez a 30 ország, ami az ius soli elvén müködik és ahol születendő gyermeked, újabb állampolgárságot szerezhet:
- Argentína
- Belize
- Bolívia
- Brazília
- Kanada
- Costa Rica
- Chile
- Dominikai Köztársaság
- Equador
- El Salvador
- Fiji
- Grenada
- Guatemala
- Guyana
- Honduras
- Jamaica
- Mexikó
- Nicaragua
- Pakisztán
- Panama
- Paraquay
- Peru
- St. Kitts és Nevis
- St. Lucia
- St. Vincent és a Grenadine-szigetek
- Trinidad és Tobago (Venezuela partjainál)
- Tuvalu
- USA
- Uruguay
- Venezuela
Amint láthatod, nagy a választék számodra és gyermekednek. Íme néhány érdekes információ:
Panamában, Brazíliában és Argentínában nagyon jó és megfizethető az orvosi ellátás, így az ilyen országokban való születés sokkal könnyebb, és kényelmesebb a kórházban (ha szükséges).
Brazíliában lehetőség van saját brazil állampolgárság megszerzésére is, ha a gyermeked rendelkezik vele. Így egy év alatt állampolgárra válhatsz még akkor is, ha a bürokrácia általában 2-3 évig tart.
Dominika, St. Kitts és Nevis rendszeresen értékesítik az útlevelüket, így az útleveled után akkor kell fizetned, amikor gyermeked megszületik.
Aztán vannak olyan országok is ezen a listán, amelyek igazán jó útlevelet kínálnak az utazás szabadság jobb kihasználásának érdekében.
Argentína, Costa Rica, Mexikó, Panama, Saint Kitts és Nevis, Uruguay és Venezuela kínálnak utazási szabadságot Közép- és Dél-Amerikában, megkönnyítve az EU belépését a schengeni övezetbe.
Ha kíváncsi vagy arra, hogy gyermekednek milyen utazási szabadság jár mondjuk Àzsián belül, akkor a perui útlevél nagyon érdekes lehet.
Ahogy látod sok lehetőséged van ahhoz, hogy gyermeked boldoggá váljon több nemzetiséggel rendelkezzen és esetleg nagyobb szabadságot biztosíthatsz számára a jövőbeli életében.
Ha bármilyen kérdésed van akkor írd meg és ha érdekel közelebbröl is ez a téma ne habozz és foglalj személyes beszélgetést.
Üdv: Dòra
Személyes konzultáció foglalása:
Ez nem spam! Adataidat bizalmasan kezelem
Leave A Response